Szkoła jest jednostką podległą Gminy Nieporęt (http://www.nieporet.pl)
Logo szkoły
10-lecie nadania imienia

Czas wolny? Mam zajęty.

Czas wolny, według definicji, to czas po zakończeniu swoich obowiązków związanych z organizacją domu, pracą oraz opieką nad dziećmi. Czas poświęcony na przyjemności, odpoczynek lub rozwijanie pasji. Czyli dla kobiety potencjalne – NIGDY.
Panie, zapytane przeze mnie, co robią w czasie wolnym spieszą z odpowiedzią: prasuję, ceruję, pakuję plecak dziecka, czy też w końcu idę spać. Większość jednak twierdzi, że czasu wolnego nie ma w ogóle. Dziećmi muszą się zajmować cały czas, a dopiero jak one zasną, mogą ugotować obiad czy posprzątać. Więc o wolnym jedynie marzą. Zazwyczaj są przy tym smutne, przemęczone i bez życia. Mówią, że nie mają już nawet siły na myślenie o sobie.
Często niestety jest tak, że na własne życzenie ubezwłasnowolniamy swoich partnerów i dzieci. Sprawiamy, że bez naszej pomocy nie potrafią odnaleźć niczego w lodówce, nie wiedzą, gdzie szukać czystych skarpetek i jak sprawić, by w ogóle stały się czyste. Nie chcę oczywiście generalizować, bo pełno jest domów, gdzie podział obowiązków jest wyrównany, niemniej gro kobiet nie daje możliwości wykazania się swojej rodzinie w pełnieniu obowiązków domowych, twierdząc, że one zrobią to przecież lepiej i szybciej… Tym samym odbierają sobie szanse na własne życie.
Czasem wystarczy tylko czas wolny nazwać obowiązkiem, aby zacząć z niego korzystać! Jedna z moich pacjentek twierdziła, że przy trójce dzieci nie ma absolutnie możliwości chodzić na basen. Niestety coraz bardziej zaczęła odczuwać bóle pleców. Po godzinach rozmów doszła do tego, że jeśli jej kręgosłup odmówi posłuszeństwa, nie będzie pomocna rodzinie. Chodzenie na basen stało się więc koniecznością i przyjemnością w jednym. Oczywiście miło by było, aby czas wolny był określany świadomie - czasem wolnym.
Najważniejsza jest jednak organizacja. Oczywiście zależy ona od wielu czynników, niemniej nie można się dać zwariować i trzeba szukać różnych możliwości. Na wiele zajęć można zabrać dzieci – wiem, nie jest to super komfortowe, ale ja wolę jechać na zajęcia z nimi niż wcale. Sąsiadka, która siedzi w własnym dzieckiem być może zostanie także z naszym na czas naszej kawy z przyjaciółką – w zamian odwdzięczymy się tym samym. Dajmy wykazać się mężowi, babci, starszym dzieciom. I niekoniecznie wychodząc z domu. Wiele kobiet po urodzeniu dzieci zajmuje się malowaniem, rękodziełem artystycznym czy prowadzeniem bloga.
Trzeba także tu wspomnieć o zmęczeniu. Wiele kobiet skarży się, że nie ma już siły na aktywność. Tyle obowiązków i jeszcze gdzieś wychodzić? Paradoksalnie okazuje się, że osoby uczęszczające na zajęcia ruchowe wracają do domu dużo bardziej wypoczęte. Z głowy ulatuje gonitwa myśli, dzieci już nie drażnią kolejnym pytaniem. Czujemy się bardziej atrakcyjne a co za tym idzie – szczęśliwsze i zdrowsze. Jest to idealny sposób na rozładowanie emocji, uporządkowanie goniących myśli w głowie.
Kiedy znaleźć czas dla siebie? Jak to zrobić? Na początek proponuję wyjście raz w tygodniu. Zorganizujmy dom tak, abyśmy nie myślały co chwila, czy dzieci mają co jeść. Wyłączmy telefon komórkowy – oczywiście, jeśli dom pozostał pod opieką osoby dorosłej. Idźmy do kina, na spacer, na jogę czy Zumbe. Umówmy się na kawę ze znajomymi. Dajmy sobie szanse mieć o czym opowiadać rodzinie, o fajnie spędzonym czasie i pomyśle na siebie w innej roli niż tej z żelazkiem w ręku. Kiedy stęsknione wrócimy do domu zupełnie w inny sposób popatrzymy i na naszego męża i na nasze dzieci. A obowiązki może nie będą przysłaniać przyjemności korzystania z życia.

Maja Szulczewska

Statystyka strony

Strona oglądana: 2956 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Nieznany, data: 16.12.2013 r., godz. 20.36
Ostatnia aktualizacja:Nieznany, data: 16.12.2013 r., godz. 20.36
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
16.12.2013 r., godz. 20.36NieznanyDodanie strony

Copyright

© 2011-2013 Szkoła Podstawowa w Józefowie
e-mail: dyrektor@spj.nieporet.pl, vice_dyrektor@spj.nieporet.pl, administracja@spj.nieporet.pl, sekretariat@spj.nieporet.pl
Zawartość merytoryczna: Anna Kostro Olechowska
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 1 kwietnia 2010 r.